Gry komputerowe mogą leczyć

Gry komputerowe, które z założenia mają bawić, mogą także pomagać w terapii niektórych schorzeń i przywracaniu sprawności - twierdzą biofizycy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego PAN. Gra w ping-ponga lub manipulowanie wirtualną kulką na płaszczyźnie to dobra zabawa, ale także doskonały trening równowagi. Taki trening może mieć wielkie znaczenie dla rehabilitacji. W ten sposób można pomóc osobom z zaburzeniami równowagi, zawrotami głowy, bojącym się upadku.

Jak wyjaśniają naukowcy, nawet gdy stoimy na pozór nieruchomo, nasze ciało jest aktywne. Cały czas odchyla się ono od pionu, a środek ciężkości przemieszcza się to w jedną, to w drugą stronę. Dzięki oczom, błędnikowi i receptorom ulokowanym w mięśniach, skórze lub stawach, znamy jednak swoje położenie i potrafimy je zachować wykonując drobne, nieświadome ruchy.

 

Do badania postawy służy posturograf, urządzenie przypominające wyglądem wagę łazienkową. Wystarczy na nim stanąć, by zarejestrował on przemieszczenia środka ciężkości i pokazał je na ekranie komputera. Im bardziej oznaczający środek ciężkości punkt przemieszcza się, gdy stoimy nieruchomo, tym większe mamy trudności z równowagą.

 

Najlepiej radzą sobie z zachowaniem równowagi ludzie młodzi, gorzej - dzieci, natomiast poważne problemy przychodzą z wiekiem. Zmęczenie też da o sobie znać, pod tym względem posturografu nie da się oszukać. Dlatego urządzenie to ma zastosowanie m.in. w badaniach sprawności żołnierzy.

 

Samo rozpoznanie problemów z równowagą nie wyczerpuje jednak możliwości posturografu. Można go używać do gier komputerowych. Wówczas rolę myszy lub joysticka pełni ciało - jego poruszenia sterują tym, co się dzieje na ekranie komputera.

 

Dzięki takiej rechabilitacji można rywalizować z innymi osobami, co zachęca do ćwiczeń, zwłaszcza starszych pacjentów.

 

"Posturograficzne" gry komputerowe mogą też uzupełniać naziemny trening pilotów, ćwiczących naprzemienne przewroty w przód i w tył lub jazdę na karuzeli.

 

O zaletach gier komputerowych naukowcy mówili podczas X Festiwalu Nauki w Warszawie.

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/

 

 

 
Polityka Prywatności