Gry komputerowe nową dyscypliną sportową?

Dodatkowe punkty na świadectwie szkolnym za granie na komputerze? To całkiem możliwe. Ponad 6 tys. osób, głównie z Wielkopolski, podpisało się pod petycją do ministra sportu o uznanie gier komputerowych za dyscyplinę sportową, informuje "Gazeta Poznańska".

 

Jeśli tak się stanie, nauczyciele i rodzice będą musieli przychylniejszym okiem spojrzeć na zabawę, która uchodzi za "zjadacza czasu". Większość, bo ponad 70 procent osób grających na komputerach, to uczniowie szkół średnich i podstawowych. Grają nie tylko ot tak sobie. Wygrywają w zawodach krajowych, rozgrywkach europejskich i mistrzostwach świata. Być może już niebawem będą mogli przejść na zawodowstwo.

 

Organizatorzy polskiej edycji World Cyber Games (największego na świecie turnieju gier) wręczyli ministrowi sportu Tomaszowi Lipcowi pismo, w którym proszą o utworzenie nowej dyscypliny sportowej. Inicjatywę poparło ponad 6 tys. osób.

 

Ministerstwo ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi.  "Przekazaliśmy petycję do naszego działu prawnego, mówi Paweł Wiśniewski, rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu. – Sprawdzą, czy istnieje prawna możliwość uznania e-gamingu, jako dyscypliny sportu. Ale nie mówimy +nie+".

 

Jeśli ministerstwo uzna gry komputerowe za sport, również szkoły nie będą mogły ich traktować tylko jak formy rozrywki. Teraz za osiągnięcia sportowe można dostać dodatkowe punkty na świadectwach. Czy dostaną je również gracze? Według przedstawicieli poznańskiego kuratorium, droga do tego jeszcze daleka.

 

Inicjatorzy petycji do ministra zwracają uwagę na takie atuty e-gamingu, jak kształtowanie refleksu, nauka logicznego myślenia, przybliżanie realiów ekonomicznych i historycznych różnych krajów, a tym samym pełnienie funkcji edukacyjnych.

 

Dyskusja nad statusem gier komputerowych rozgorzała w momencie, kiedy właśnie startuje Wielki Finał zawodów World Cyber Games, odbywających się od 18 do 22 października na słynnym torze wyścigowym Formuły 1 w Monza we Włoszech. Ten znany turniej, traktowany jako odpowiednik olimpiady w grach komputerowych, po raz pierwszy odbywa się w Europie.

 

Głównym pretendentem do  tytułu najlepszych jest drużyna Pentagram, w której jednym z filarów jest 19-letni Filip Kubski z Poznania. Jest on jednym z najlepszych polskich graczy. To Mistrz Europy z 2005, wicemistrz z 2006 roku, zwycięzca prestiżowego Turnieju w Londynie w 2006 roku.

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/

 

 

 

Polityka Prywatności